ciekawostki historycznehistoria stacji

POMNIK PILOTA SZCZECIŃSKIEGO


Czy wiesz, że.....

istnieje projekt pomnika Pilota Szczecińskiego (Stettiner Lotsendenkmal). Autorem projektu i wykonawcą modelu jest, urodzony we Wrocławiu, niemiecki rzeźbiarz Cuno von Üchteritz-Steinkirch (1856 - 1908). Projekt nigdy nie został zrealizowany, pomnik nie powstał.

Ale.....,

jest jego miniatura. Wykonana w 1965 r., na podstawie modelu, statuetka z brązu. Statuetka ta jest obecnie nagrodą przechodnią (Stettiner Lotsenpreis) dla zwycięzcy corocznych, odbywających się na Morzu Północnym, regat jachtów o długości do 15 m.

Historia zatoczyła koło


Po wielu latach tułaczki i zamieszkiwania kątem u przyjaciół... wyszliśmy z bezdomności. Wspólnymi siłami wybudowaliśmy dom - Stację Pilotową. Stacja stanęła na działce położonej na zachodnim brzegu Odry, przy ulicy Światowida. Oto jej położenie:

Z północnej części naszej działki musieliśmy usunąć betonowe resztki fundamentów, które według Emerytowanych Matuzalemów Pilotowych, były pozostałością po niemieckiej Stacji Pilotowej. Odwiedziliśmy archiwum miejskie i oto, co tam znaleźliśmy:

Okazało się, że w 2005 roku, wybudowaliśmy Stację Pilotową na tej samej działce, na której swoją Lotsenstation, w roku 1930, wybudowali nasi niemieccy koledzy.

Tak to wyglądało: